كفعمى در بلد الامين فرموده: اين دعاء حضرت صاحب الامر عَلَيْهِ السَّلام است كه تعليم فرمود آن را به شخصى كه محبوس بود، پس خلاص شد: اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَيْكَ الْمُشْتَكى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذينَ فَرَضْتَ عَلَيْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَريباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ يا مُحَمَّدُ يا عَلِىُّ يا عَلِىُّ يا مُحَمَّدُ اِكْفِيانى فَاِنَّكُما كافِيانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّكُما ناصِرانِ يا مَوْلانا يا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِكْنى اَدْرِكْنى اَدْرِكْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرينَ.
مقالات تخصصی سبک زندگی
 


معمای تکليف و نتيجه در عقلانيت معنوی
|يادداشتی از دکتر ابراهيم برزگر، استاد گروه علوم سياسی دانشگاه علامه طباطبايی درباره‌ی موضوع عمل به تکليف و توجه به نتيجه در رفتار سياسی|
 سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا مسير پيشرفت از فرهنگ می گذرد ؟
از پايان جنگ جهانی دوم به اين سو، توسعه يکی از مهم‌ترين موضوعات در محافل دانشگاهی کشورها بوده است؛ به نحوی که در دهه‌ی پايانی قرن بيستم، اغلب کشورها به بازنگری وضعيت خود در اين خصوص پرداخته‌اند. تعاريف متعدد و بعضاً متقاطع از توسعه سبب شده است که اين مفهوم همچنان جايگاه خود را در محافل علمی حفظ کند؛ به طوری که در دهه‌های اخير، مفهوم توسعه دست‌خوش تغييرات بسياری شده است. اغلب نظرياتی که در دهه‌های 50 و 60 ميلادی مطرح شده است توسعه را به عنوان دستيابی به ميزان بالای نرخ رشد اقتصادی معرفی کرده‌اند (تودارو،1366: 17).
 سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
سبک زندگی انتقادی
بحث سبک زندگی را با عنوان مهارت‌های زندگی هم می‌توان نام نهاد که شامل چند مورد است. يکی خود آگاهيست يا همان اعتماد به نفس يا خودباوری که به نظر می‌رسد در حال حاضر جوانان ما بسيار به آن نياز دارند. از آنجايی که مخاطبين اصلی ما و افرادی که اينجا جمع شده‌اند، جوانان هستند البته بحث بايد گستره جامعه باشد، اما رويکردمان بيشتر نسل جوان و البته مخاطب دانشگاهی است. ممکن است خودآگاهی، اعتماد به نفس و خودباوری عيناً مترادف هم نباشند ولی تا حدودی مطلب را می‌شود به اين شکل درآورد. مقام معظم رهبری هم روی اعتماد به نفس ملی تکيه می‌کنند که فکر می‌کنم اگر اعتماد به نفس فردی نباشد، منجر به اعتماد به نفس ملی هم نخواهد شد.
 سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
آيا پيشوايی دينی از رهبری سياسی جداست؟
در خصوص غايات دين و گستره‌ی حضور آن در عرصه‌ی جامعه دو تلقی متفاوت ارائه شده است. بر اساس برداشتی از دين، برخی بر اين باور شدند که هدف پيامبران از دين چيزی جز دعوت به خدا و آخرت نبوده است۱ و از اين روی معتقدند دين هيچ‌گونه رسالتی در خصوص اداره‌ی دنيا و دخالت در سياست و امثال آن ندارد.۲ لذا گستره‌ی دخالت دين را در معنويت و اخلاق، محدود مي­‌دانند. بر اساس اين مدعا که به جدايی نظری عرصه‌ی دين‌داری از گستره‌ی سياست‌ورزی محدود نشده بلکه به تفکيک عملی دين از سياست خواهد انجاميد، جايگاه پيشوايان راستين اسلامی به اداره‌ی امور جامعه و ولايت و سرپرستی همه جانبه‌ی آن ارتباط نيافته بلکه آنان فقط الگوهای عملی مردم در رويکرد اخلاقی و معنوی خواهند بود.
 سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>
ريشه‌های سبک زندگی در غرب و اسلام
سوال اينجاست که اکنون ثمرات عينی جامعه غربی چيست؟ پاسخ بدين سوال معيارهای خاص خود را می‌طلبد. نوع جهان‌بينی و نگرش به غايت زندگی در جامعه غربی متفاوت است. اما به نظر نگارنده آنچه که واضح است اين است که فطرت بشری بالذاته ميل به کمال دارد و اگر در زندگی مسيری برای خويش برمی‌گزيند تلاشی است برای رسيدن به مرتبه‌ای بهتر در زندگی و شايد در نهايت به احساس رضايتمندی از حيات خويش.
 سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٢ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 صفحه بعدی >>